Psychiatra, czy psycholog? Do kogo się zwrócić?
Jeśli osoba uzyskała na polskiej uczelni stopień magistra psychologii, to stanowi to podstawę do nazywania jej psychologiem. Taka osoba może przeprowadzać testy psychologiczne, diagnozować i opiniować pacjentów. Może również prowadzić doradztwo oraz udzielać pomocy psychologicznej. Często jest pierwszą osobą, którą na swojej drodze spotyka pacjent i jeśli jest taka potrzeba może nas skierować do psychoterapeuty lub psychiatry.
Psychiatra jest lekarzem medycyny, który uzyskał specjalizację z psychiatrii. Posiada uprawnienia do leczenia farmakologicznego tj. wypisywania recept na leki, wystawiania zwolnień i może skierować pacjenta do szpitala, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Aby zostać psychoterapeutą należy po zakończeniu studiów (na jakimkolwiek kierunku) ukończyć szkolenie z zakresu psychoterapii. Szkolenie trwa na ogół od 4 do 6 lat i kończy się egzaminem i wydaniem certyfikatu. Podczas szkolenia przyszły psychoterapeuta przechodzi szkolenie teoretyczne i praktyczne w zakresie pracy z pacjentami indywidualnymi i grupą.
Zarówno psycholog, jak i psychiatra mogą prowadzić psychoterapię dopiero po ukończeniu kursu psychoterapii.
Kiedy udać się do psychologa?
- Kiedy czujesz, że coś jest nie tak z Twoim życiem.
- Kiedy czujesz, że nie możesz sobie poradzić z problemem, a wsparcie rodziny i przyjaciół nie wystarcza.
- Nie radzisz sobie z negatywnymi emocjami lub stresem, masz długotrwale obniżony nastrój, często odczuwasz lęk, źle sypiasz.
- Nie możesz poradzić sobie z trudną sytuacją życiową, np. rozstaniem z partnerem, utratą pracy, śmiercią bliskiej osoby.
- Masz kłopoty w relacji z partnerem, rodzicem, dzieckiem lub pracodawcą i nie wiesz, jak możesz je rozwiązać.
- Szukasz porady lub terapii seksuologicznej – wybierz psychologa specjalizującego się w seksuologii.
- Nadużywasz alkoholu lub substancji psychoaktywnych – psycholog pomoże wybrać Ci najlepsze formy pomocy, np. skieruje do terapeuty uzależnień.
Kiedy udać się do psychoterapeuty?
- Kiedy skieruje Cię do niego Twój psycholog, ponieważ rozwiązanie Twoich trudności wymaga głębszej, bardziej specjalistycznej pracy.
- Kiedy skieruje Cię do niego Twój psychiatra – w leczeniu zaburzeń psychicznych najlepsze efekty daje połączenie psychoterapii i farmakoterapii.
- Nie możesz uwolnić się od bolesnych wspomnień i doznanych krzywd; chcesz ułożyć i zrozumieć wydarzenia z Twojej przeszłości.
- Masz potrzebę dokonania zmian w swoim życiu, chcesz lepiej poznać siebie.
Kiedy udać skorzystać z pomocy lekarza psychiatry?
- Kiedy skieruje Cię do niego lekarz pierwszego kontaktu, psycholog lub terapeuta.
- Masz myśli samobójcze – mogą one zagrozić Twojemu życiu i zdrowiu. Nie zwlekaj i jak najszybciej umów wizytę.
- Odczuwasz długotrwałe obniżenie nastroju, smutek, zmęczenie, drażliwość lub lęk; do niczego nie masz siły, nie masz na nic ochoty; zauważasz niepokojące zmiany w swoim rytmie dobowym (np. bezsenność), sposobie odżywiania się, aktywności seksualnej.
- Twoje niektóre myśli, nawyki, uczucia lub zachowania zaczynają realnie zagrażać Tobie bądź Twoim bliskim.